W Darłowie

Darłowo – miasto położone na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, zajmuje powierzchnię 20 km2. Leży w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, na skraju Pobrzeża Słowińskiego, w dolinie Wieprzy i Grabowej. Północną granicę stanowi 5-kilometrowa linia brzegu morskiego z szeroką, piaszczystą plażą, pasem wydm (obszar chronionego krajobrazu) i znajdującymi się na wschód od Darłowa stromymi stokami morenowymi.

W XIII stuleciu Darłowo było warownią polską. Prawa miejskie nadano w roku 1312. Wtedy też Piotr, Jan i Wawrzyniec, piszący się wojewodami całego Pomorza, odbudowali zniszczony w ostatnich wojnach z Krzyżakami zamek w Darłowie, a w 1313r. opanował go i obsadził swoją załogą książę Pomorza Zachodniego Warcisław IV. W 1316 r. Darłowo wraz z ziemią sławieńską przeszło do księstwa pomorsko-wołogojskiego.

W okresie politycznego rozdrobnienia dzielnicowego księstwa zachodniopomorskiego, Darłowo stało się siedzibą dworską książąt słupskich. Spędził tutaj ostatnie lata swojego życia i tu został pochowany Eryk I (zm. 1459), prawnuk Kazimierza Wielkiego, syn Warcisława VII, książę słupski i król Norwegii, Danii i Szwecji.

W latach 1497 i 1558 Darłówko i część Darłowa zalewały ogromne sztormy, które wyrzuciły statki w okolice centrum miasta. W latach 1589, 1624, 1648, 1679 i 1722 miasto było z kolei niszczone przez pożary. Pierwszą latarnię morską wybudowano około roku 1715.

Po przejęciu miasta przez Hohenzollernów przeżywało ono aż do połowy XVIII w. zastój gospodarczy; podczas blokady kontynentalnej Anglii podczas wojen napoleońskich na początku XIX w. mieszkańcy Darłowa i okolic trudnili się przemytem brytyjskich towarów na kontynent.

Przed I wojną światową miasto liczyło 6 tys. mieszkańców, tuż przed II wojną światową ok. 8 tys.; w czasach niemieckich nosiło nazwę Rügenwalde. W czasie II wojny światowej Darłowo nie poniosło znaczniejszych strat.

Darłowo odznacza się korzystnym mikroklimatem charakteryzującym się dużym nasłonecznieniem i sporą wilgotnością powietrza nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu. Rozległe obszary leśne i brak większych zakładów przemysłowych są gwarancją czystego powietrza. Korzystne prądy morskie zapewniają budulec dla piaszczystych plaż, a przede wszystkim czystych kąpielisk.

nidzica

kruklanki

iława

lato

kętrzyn