Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne to malutka wioska o niepowtarzalnym klimacie. Położona jest w województwie podkarpackim, nad potokiem Wołosatym pomiędzy Bereżkami a Brzegami Górnymi, 18 km od Wetliny i 40 km od Cisnej. Jest to świetna baza na bieszczadzkie szlaki i ścieżki. W okolicy znajdują się najwyższe szczyty Bieszczad: Tarnica (1346 m), Wielka Rawka (1304 m) i Połonina Caryńska (1297 m).

Pierwsze wzmianki o miejscowości sięgają roku 1529, wcześniej została wykarczowana część lasu pod budowę osady. Ta mała miejscowość jest bardzo dobrze rozwinięta i niezwykle popularna dlatego trzeba planować nocleg z wyprzedzeniem. Znajduje się tu wiele knajpek, które wyróżniają się wyjątkowym klimatem, a także stragany z pamiątkami. Mieści się tu siedziba dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego, placówka Bieszczadzkiej Straży Granicznej oraz rejonowa stacja GOPR.

Latem warto odwiedzić Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK. Jego najciekawsza część poświęcona jest historii turystyki w Karpatach Wschodnich przed wybuchem II wojny światowej. Ośrodek posiada bogaty zbiór wydawnictw o tematyce regionalnej, pamiątek z rajdów historycznych i akcji harcerskich, a także eksponatów przedstawiających rozwój bazy turystycznej w Karpatach i wiele innych.