Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne jest to miasto powiatowe, znaczący w regionie ośrodek turystyczne i sportowy. Jako lokalne centrum gospodarcze nabrały znaczenia po wybudowaniu galicyjskiej linii kolejowej co zbiegło się z rozwojem przemysłu naftowego. Pod koniec XIX w. powstały w mieście dwie rafinerie ropy naftowej.

Powszechnie uważane za „stolicę” Bieszczadów, są siedzibą władz powiatu i gminy. W Ustrzykach dostępna jest nowoczesna pływalnia (solarium i sauna), odkryte kąpielisko, korty tenisowe, boiska do piłki ręcznej i koszykowej czy stadion sportowy. Ponadto dobrze rozwinięta jest tu infrastruktura noclegowo – gastronomiczna. Ustrzyki dodatkowo to świetna baza wypadowa w Bieszczady zarówno nad Jezioro Solińskie, jak i w Bieszczady – przepiękne, dziewicze góry. Przez miasto przepływa rzeka Strwiąż, która – jako dopływ Dniestru – należy do zlewiska Morza Czarnego.

Ustrzyki Dolne noclegi mogą pochwalić się doskonale rozwiniętą infrastrukturą narciarską.

Jest to siedziba powiatu bieszczadzkiego i popularny ośrodek sportów zimowych otoczony zalesionymi wzgórzami. Ustrzyki pochwalić się mogą 5 narciarskimi trasami zjazdowymi o zróżnicowanym stopniu trudności. Z pobliskiej Ustianowej wytyczono 2 trasy narciarskie – wyczynową (5 km) i rekreacyjną (20 km).

Także latem jest tutaj sporo atrakcji. Ustrzyki otacza sieć pięknych szlaków pieszych (czerwony, niebieski, zielony i żółty) o łącznej długości 25 km oraz liczne trasy rowerowe kolarstwa górskiego

W okresie letnim trasy spacerowe i rowerowe stanowią dobrą alternatywę, która w aktywny sposób pozwoli spędzić czas wolny. Ci, którzy pragną być bliżej natury, powinni odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.