Przepięknie w Solinie

Solina to miejscowość położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina. Geograficznie zlokalizowana jest na północny-zachód od Bieszczadów Zachodnich – w Górach Sanocko-Turczańskich. Jedną z największych atrakcji turystycznych miejscowości jest zapora solińska i Jezioro Solińskie, które powstało w 1968 roku.

Do końca 1999 roku Solina była siedzibą gminy o tej samej nazwie, jednakże z kolejnym rokiem została przeniesiona do Polańczyka.

Solina to miejscowość o długiej historii. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w 1426 roku. Należała ona do rodziny Kmitów. Większą część mieszkańców wioski stanowili Polacy. Po zakończeniu II wojny światowej wysiedlono stąd wszystkich Ukraińców. Obecnie Solina stanowi miejsce zamieszkania dla pracowników zapory, a w sezonie letnim gości odwiedzających ją turystów. Warto pamiętać, iż Solina jest ośrodkiem sportów wodnych, a także przystanią dla statków spacerowych. Położenie w pobliżu przepięknych Bieszczadów jest jej kolejnym atutem.