PROGRAM WYDARZEŃ MUZEUM NADWIŚLAŃSKIEGO NA LISTOPAD 2014

PROGRAM WYDARZEŃ MUZEUM NADWIŚLAŃSKIEGO NA LISTOPAD 2014 Kazimierz Dolny noclegi zaprasza.
WYDARZENIA:
– 7 listopada / piątek / od godz. 08:30 / Narodowe Święto Niepodległości / oddział Muzeum Zamek w Janowcu
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Janowcu zapraszają w piątek 7 listopada na uroczystości upamiętniające 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Program obchodów Narodowego Święto Niepodległości w Janowcu:
 08:30 – Msza św. / kościół parafialny
 09:30 – Oficjalne otwarcie obchodów 96. rocznicy odzyskania niepodległości / Program artystyczny w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Janowcu / Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu
 10:40 – Bieg niepodległościowy / meta przed Dworem z Moniak
 11:15 – Występ dziecięcego zespołu „Janowiacy” / Pokaz kawaleryjski w wykonaniu 22. Pułku Ułanów Podkarpackich / przed Dworem z Moniak
 12:30 – poczęstunek dla uczestników oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku / przed Dworem z Moniak
W dniu 8 listopada o godz. 16:30 zapraszamy do kościoła parafialnego na koncert zatytułowany „Ku Niepodległej” w wykonaniu Jerzego Zelnika i Roberta Grudnia.
– 21 listopada / piątek / godz. 15:00 / „Miejmy nadzieję”… Spotkanie poświęcone poezji patriotycznej / oddział Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów
W piątek 21 listopada, o godz. 15:00, zapraszamy do oddziału Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów na spotkanie poświęcone poezji i muzyce patriotycznej. Wykonawcami utworów będą młodzi ludzie, bywalcy świetlicy utworzonej w Kazimierzu Dolnym przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „Agape”. Program przygotowany został przez Paulinę Kalinowską i Dianę Zalewską w ramach tegorocznych obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej i 75. Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wstęp wolny, zapraszamy!
– 30 listopada / niedziela / godz. 17:00 / Niedziela Literacka / oddział Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów
Zapraszamy 30 listopada o godz. 17:00 do oddziału Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów na kolejną Niedzielę Literacką. Listopadowe spotkanie poświęcone zostanie jednej z najwybitniejszych powieści XX wieku – „Mistrzowi i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa. Dyskusję dotyczącą książki moderować będzie tradycyjnie prof. Zofia Mitosek z Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp wolny, polecamy!
ul. Rynek 19, 24-120 noclegi Kazimierz Dolny
tel. +48 81 88 10 288, tel. faks +48 81 88 10 277
NIP: 716-22-70-928, REGON: 000278043
e-mail: sekretariat@mnkd.pl
www.mnkd.pl
EDUKACJA:
– Oprowadzania tematyczne / 6, 8, 13, 20, 22 i 27 listopada / godz. 10:30 / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego
W każdy czwartek oraz wybrane soboty Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do Gmachu Głównego na oprowadzania tematyczne poświęcone wystawie czasowej pt. „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Współcześni Artyści Kolonii Artystycznych w Worpswede, Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie, Zakopanem i Krzemieńcu”. Spacery tematyczne, prowadzone przez edukatorów muzealnych, poświęcone są historii i charakterowi poszczególnych kolonii reprezentowanych na wystawie oraz współczesnym środowiskom artystycznym w nich działającym. Oprowadzanie wliczone jest w koszt biletu do Muzeum. Zapraszamy o godzinie 10:30.
– Warsztaty złotnicze dla młodzieży „Tajemnice Aurum” / 4-7 listopada
W listopadzie młodzież szkolna będzie miała niepowtarzalną okazję do wypróbowania swoich sił w wymagającym zawodzie złotnika. W trakcie warsztatów zatytułowanych „Tajemnice Aurum” młodzi ludzie stworzą własną, unikatową biżuterię oraz poznają od kuchni sekrety warsztatu złotniczego. Zajęcia organizowane są w ramach kolejnego działania projektu pt. „Warsztaty edukacyjne w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WYSTAWY CZASOWE:
– „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Współcześni Artyści Kolonii Artystycznych w Worpswede, Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie, Zakopanem i Krzemieńcu” / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19 / do 30 listopada 2014
Otwarcie wystawy zatytułowanej „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Współcześni Artyści Kolonii Artystycznych w Worpswede, Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie, Zakopanem i Krzemieńcu” było najważniejszym wydarzeniem wrześniowego Festiwalu Kolonii Artystycznych w Kazimierzu Dolnym (11-14 września). W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego zaprezentowano obszerny pokaz obrazów, zdjęć, instalacji i rzeźb pozwalający na konfrontację poszczególnych środowisk artystycznych działających w polskich i zagranicznych koloniach. Zapraszamy codziennie w godz. 10:00-16:00.
– „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Dawni Mistrzowie kolonii artystycznej w Worpswede” / oddział Kamienica Celejowska / do 30 listopada 2014
Wystawa otwarta w ramach Festiwalu Kolonii Artystycznych w Kazimierzu Dolnym poświęcona jest twórczości Fritza Mackensena, Ottona Modersohna, Fritza Overbecka, Hansa am Ende i Heinricha Vogelera. W 1889 r. wspomniani malarze zaczęli osiedlać się w Worpswede, niewielkiej miejscowości położonej w okolicach Bremy. Tym samym założyli w niej – opartą na wspólnocie twórczej – kolonię artystyczną. Zasłynęła ona szybko z propagowania tzw. „Heimatkunst”. Twórczość tzw. ojców założycieli kolonii w Worpswede, skupiona przede wszystkim na malarstwie pejzażowym i przedstawianiu żmudnej pracy prostych ludzi, pozostaje w Polsce bardzo mało znana. Tym bardziej zapraszamy do oddziału Kamienica Celejowska na zwiedzanie wystawy. Czynna jest codziennie w godz. 09:00-16:00.
ul. Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny
tel. +48 81 88 10 288, tel. faks +48 81 88 10 277
NIP: 716-22-70-928, REGON: 000278043
e-mail: sekretariat@mnkd.pl
www.mnkd.pl
– „Srebrne prezentacje”: Dekoracja środka stołu / Gmach Główny / Rynek 19
W kwietniu 2014 oddział Muzeum Sztuki Złotniczej rozpoczął cykl pokazów małych zespołów tematycznych zabytkowych sreber, zatytułowany „Srebrne prezentacje”. Pokazywane są one w obszernej gablocie usytuowanej w hallu Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego. Pierwszym zespołem, jaki możemy podziwiać są elementy „środka stołu”, czyli dekoracji którą dawnymi czasy ozdabiano centrum biesiadnego stołu wyższych sfer społecznych. Składały się na nią m.in. zespoły naczyń o wielkim bogactwie wyszukanych form, jak dekoracyjne wazy, piętrowe półmiski na nóżkach, fantazyjne, rozbudowane patery na owoce dekorowane scenami figuralnymi z bogatym wątkiem treściowym, żardiniery, kosze z owocami, a także figurki porcelanowe lub cukrowe, tworzące scenki rodzajowe często na tle budowli z cukru przedstawiających kompozycje architektoniczno-pejzażowe.
– Prezentacja prac uczniów Liceum Plastycznego w Nałęczowie / Gmach Główny / Rynek 19
Od marca 2014 r. na parterze Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy Rynku 19 prezentowane są prace dyplomowe uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Wśród eksponowanych prac znajdą się m.in. projekty z zakresu meblarstwa i projektowania zabawek, czyli dziedzin rzemiosła, z których szczególnie słynie nałęczowska szkoła.
www.mnkd.pl