Pardes Festival 2014 rozpoczęty

W Kazimierzu Dolnym trwa właśnie druga edycja Pardes Festival. W budynku dawnej Synagogi, przy ulicy Lubelskiej odbyła się uroczysta inauguracja festiwalu. Przed nami mnóstwo ciekawych Spotkań z Kulturą Żydowską.

Mimo tego, iż już w poniedziałek, 18 sierpnia odbywały się różnorodne spotkania w ramach tegorocznego Pardes Festival, to we wtorek, 19 sierpnia festiwal rozpoczął się oficjalnie. Uroczysta inauguracja festiwalu odbyła się w budynku dawnej Synagogi, przy ulicy Lubelskiej w Kazimierzu Dolnym. Miejscu szczególnym.

– Witam Państwa na drugiej edycji Pardes Festival – mówi Aleksandra Markiewicz, pomysłodawczyni i główny organizator Pardes Festival. – Zgodnie z formułą festiwalu koncentrujemy się na spotkaniach z kulturą żydowską. Jednak w każdej edycji festiwalu zapraszamy naszych gości do podróży szlakiem pewnych mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. W tym roku jest to kultura i tradycja romska.

 

Podczas festiwalu będziemy mieli okazję wziąć udział w cyklu spotkań zatytułowanym „Jadą Cyganie wielu wozami…”, który przybliży nam tradycję i kulturę romską. Jest to projekt, którego głównym celem jest przełamanie negatywnych stereotypów obciążających relacje z Romami i eliminowanie dyskryminacji społeczności mniejszościowej, przede wszystkim poprzez prezentację projektów artystycznych. Warto dodać, że ten cykl spotkań otrzymał wsparcie Fundacji im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce.

 

– Dziękuję za zaproszenie oraz za uwzględnienie w tegorocznym programie festiwalu kultury romskiej – mówi Agnieszka Caban, kulturoznawca i wiceprezes Stowarzyszenia „Romano Waśt” oraz redaktor naczelna i współwydawca „Kwartalnika Romskiego”. – Kultura romska nie jest tak bardzo ograniczona jak niektórzy myślą, tak więc niezmiernie się cieszę, że podczas Pardes Festival będziecie Państwo mogli poznać nasze obyczaje, tradycje, naszą kulturę, ale także historię. Będą koncerty, wystawy, pokazy multimedialne i romscy artyści. Będzie to wspaniałą okazja do tego, by zapoznać się z wielowymiarowością kultury romskiej.

 

W otwarciu Pardes Festival wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz instytucji współpracujących i wspierających festiwal.

 

– Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa w Kazimierzu Dolnym na uroczystości otwarcia tej jakże ważnej imprezy, jaką jest Pardes Festival – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Imprezy kulturalnej, która promuje i przypomina o historii i kulturze Żydów, która jest wpleciona w historię i kulturę Kazimierza Dolnego, Lubelszczyzny a także wielu innych regionów naszego kraju. Jest to niewątpliwie bardzo ważne wydarzenie w naszym kalendarzu imprez. W tym roku odbywa się po raz drugi z jakże bogatym programem kulturalnym. Chciałbym życzyć Państwu jak najlepszych wrażeń z uczestnictwa w tegorocznej edycji Pardes Festival, i jak najwięcej wzruszeń, które na pewno się pojawią…