Otwarcie muzeum MDL-otu

W lipcu bieżącego roku w Pucku powstanie muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Władysławowo noclegi zaprasza.

W Klubie Marynarki Wojennej 26 marca zgromadzili się miłośnicy historii lotnictwa. Wszyscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji Ireneusza Makowskiego, Mariusza Konarskiego i Jarosława Wróbla ze Stowarzyszenia Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

Przed wojną w Pucku działał Morski Dywizjon Lotniczy i pierwsza w Europie baza wodnosamolotów, potocznie zwanych hydroplanami. To właśnie tam 15 lipca 1920 roku Andrzej Zubrzycki jako pierwszy pilot w dziejach polskiej Marynarki Wojennej wykonał lot nad Bałtykiem. Hydroplany wchodzące w skład Morskiego Dywizjonu Lotniczego wzięły udział w działaniach bojowych kampanii wrześniowej 1939 roku.

W kwietniu 2013 roku grupa entuzjastów i miłośników lotnictwa zawiązała Stowarzyszenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego w celu propagowania historii puckich wodnosamolotów i ich pilotów. – W najbliższej przyszłości planujemy założyć w Pucku muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Władze miasta udostępniły nam na okres dziesięciu lat budynek byłej radiostacji MDLotu. W tym budynku trwają już prace adaptacyjne. Otwarcie muzeum przewidujemy w połowie lipca bieżącego roku – informuje Ireneusz Makowski. Stowarzyszenie buduje także replikę Lublina R.XIII, polskiego hydroplanu, który latał w Pucku. – Mam nadzieję, że Lublin R.XIII zostanie skonstruowany na otwarcie muzeum – mówi Makowski.

W ramach stowarzyszenia powstała też grupa rekonstrukcyjna. – Mamy mundury lotników morskich i jesteśmy w trakcie szycia umundurowania białego, czyli letniego. W przyszłości planujemy kupić broń – informuje pan Ireneusz. – Wydajemy również swoje czasopismo, które nazywa się „Historie Puckie” i poświęcone jest dziejom MDLotu. Dotychczas ukazały się dwa numery, a trzeci jest w przygotowaniu – uzupełnia.