Mielno

Mielno to nadmorski kurort w powiecie koszalińskim i województwie zachodniopomorskim. Gmina noclegi Mielno leży w centrum najczystszej części Wybrzeża Bałtyckiego; bezpośrednio w sąsiedztwie morza i jeziora Jamno .Mielno leży na Wybrzeżu Słowińskim i Równinie Białogardzkiej w wąskim, 3-kilometrowym pasie nad Morzem Bałtyckim. Mielno leży 12 km od Koszalina .Od lat 20- i 30-tych XIX wieku noclegi  Mielno pełniło rolę niewielkiego kąpieliska, aby za sprawą Mieleńskiego Związku Kąpielowego stać się popularnym miejscem letniego wypoczynku .Pierwszą wzmiankę o wsi Mielno można znaleźć już w akcie nadania praw miejskich Koszalinowi z 1266 roku. Około roku 1830 do wsi zaczęli przyjeżdżać pierwsi letnicy.
Obecnie, przez cały rok czynne są tu sanatoria, w których leczy się przede wszystkim choroby układu nerwowego, ruchowego, krążenia, nieżyty górnych dróg oddechowych, tarczycy i inne.

Zabytki w miejscowości Mielno : zachowało się kilkadziesiąt pensjonatów z początku XX w., są to budynki murowane lub o konstrukcji szachulcowej, wypełnionej cegłą lub mieszanej, niekiedy częściowo szalowane. Są to typowe obiekty dla tego regionu, ozdobione często pięknymi balkonami, oszklonymi werandami, wieżyczkami m.in. przy ul. 1. Maja, Bolesława Chrobrego, Tadeusza Kościuszki. – Kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, gotycki – zabytkowy „pensjonacik” – „Dar Pomorza 5” .Grodziska słowiańskie. Pierwsze znajduje się na wilgotnej łące pod lasem, idąc drogą polną od ul. Kościelnej. Kościół gotycki z XV wieku, przy ul. Kościelnej 11. są ślady fos .
Największą atrakcją Mielna jest czysta, strzeżona i zradiofonizowana plaża .W okresie zimowym dla morsów organizowany tutaj jest Międzynarodowy Zlot Morsów. Spotkanie to, z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie .


Możliwość komentowania jest wyłączona.