Kościelisko

Kościelisko to podhalańska miejscowość o charakterze letniskowo-wypoczynkowym. Już po II wojnie światowej zaczęły tu masowo powstawać okazałe domy wczasowe.

Noclegi Kościelisko położone jest w Rowie Kościeliskim i na północnych stokach Pogórza Gubałowskiego. Jest to dużą miejscowościa o charakterze miejscowości wypoczynkowej, często nazywana „Sercem Podhala”. Osiedla Kościeliska to: Antałówka, Blachówka, Budzówka, Butorów, Chotarz,  Górkówka, Czajki, Groń, Karpielówka, Kierpcówka, Sywarne, Gronik, Rysulówka, Kiry, Nędzówka, Pająkówka, Pitoniówka,  Sobiczkowa, Staszelówka,  Szeligówka, Wojdyłówka.

Noclegi w Kościelisku  w malowniczym miejscu, nieopodal wylotu do Doliny Chochołowskiej. Z okien pokoi rozciąga się widok na Giewont i Tatry . Wszystkie pokoje posiadają  łazienkę oraz aneks kuchenny wraz z sala kominkową. Kościelisko tanie noclegi  jest prawdziwą oazą spokoju jest idealnym miejscem dla tych, którzy kochają góry i pragną chwili zapomnienia za nieduże pieniądze.

Po dziś dzień w opowieściach starych ludzi przetrwała legenda mówiąca o tym, że król Jan Kazimierz przeprawiając się przez Węgry, podczas ucieczki przed szwedzką nawałą, podążał drogą wiodącą przez Palenicę, Butorów Wierch, Polanę Budzówka (jedną z najstarszych polan Kościeliska), Dolinę Kościeliską, Wąwóz Kraków i dalej na Słowację. Na pamiątkę tego wydarzenia powstała ulica Królewska w Kościelisku, a trakt wiodący przez wierchy, polany i dolinę jest nosi nazwę Drogi Królewskiej. Interesujący jest fakt, iż Droga Królewska – szeroki, bity trakt – ciągnie się też w zupełnie innej części Podhala: wierchami w Białce Tatrzańskiej aż po Groń. Przypuszczalnie obie te drogi kiedyś się łączyły lub stanowią część starego, kupieckiego szlaku na Wiedeń i na Węgry. Kościelisko może poszczycić się także swoimi miejscowymi bohaterami, za przyczyną których Kościelisko przeszło do legendy i literatury. Są to: Janosik Nędza-Litmanowski – zbójnicki hetman z powieści Kazimierza Przerwy-Tetmajera, mieszkający ponoć na Nędzówce; Jan Krzeptowski-Sabała – słynny gawędziarz, muzykant i polowac (kłusownik), przyjaciel doktora Tytusa Chałubińskiego; zbójnik i też znakomity gawędziarz – Tomek Gadeja; pisarze ludowi Andrzej Tylka-Suleja i Stanisław Nędza-Kubiniec.

Kościelisko noclegi  położone w spokojnej dzielnicy  z której rozpościera się piękny widok na Panoramę Tatr. To bardzo dobra baza wypadowa na  piesze wędrówki jak i białego szaleństwa, blisko do dolinek górskich i trasy pod Reglami

Według tradycji kościeliskiego pochodzenia był również jeden z pierwszych przewodników tatrzańskich i muzyków, Bartuś Obrochta, którego nuty były natchnieniem dla Karola Szymanowskiego i Ignacego Paderewskiego. Z pewnością w Kościelisku urodził się natomiast Andrzej Stopka-Nazimek – znany nauczyciel, badacz folkloru, współtwórca ruchu regionalnego.

Za najcenniejszy zabytek budownictwa góralskiego uważa się, przetrwałą na Krzeptówkach XVIII-wieczną chałupę Sabały, będącą gniazdo rodu Krzeptowskich i miejsce familijnych zjazdów.