Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. Nie ma w tym nic dziwnego – w całych polskich tatrach trudno o ludniejsze i gwarniejsze miasto, nie tylko zresztą zimą. Zakopane powstało jako sezonowa osada pasterzy owiec. Przez wieki była to mała osada (w XVII stuleciu zamieszkiwało tu zaledwie około czterdziestu osób. Popularność Zakopanego, a wraz z nim całych Tatr zaczęła się w drugiej połowie dziewiętnastego wieku, kiedy to ze względu na duże walory zdrowotne Zakopane zaczął popularyzować Tytus Chałubiński. Prawdziwy boom miasto zaczęło jednak przeżywać na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, kiedy to miejsce to odkryła ówczesna bohema. Modernistycznych artystów przyciągało dzikie piękno Tatr, a także niepowtarzalny folklor miejscowych górali. Nie bez znaczenia była także bliskość Krakowa, ówczesnej stolicy kulturalnej kraju. Zakopane noclegi ma do zaoferowania bogatą bazę na każdą kieszeń.
W Zakopanem ma początek wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych wiodących w różne partie Tatr. Jeśli jednak nie mamy ochoty na długie marsze, możemy skorzystać z bogatej tutaj oferty Polskich Kolei Linowych. Kolejką linowo-torową wjedziemy na Gubałówkę, natomiast kolejką linową na Kasprowy Wierch. Widoki zarówno ze szczytu, jak i z wagonika w czasie drogi zapierają dech w piersiach. Na szczycie znajdziemy restaurację, warsztat narciarski i niewielki hotelik. Wyciągiem krzesełkowym dostaniemy się na Butorowy Wierch – drugie pod względem wysokości wzniesienie w paśmie Gubałówki. Jest tu mniejszy tłok niż na samej Gubałówce, na którą można się stąd dostać Szlakiem Papieskim.
Zima tłumy kibiców zbierają się pod Wielką Krokwią – skocznią narciarską imienia Stanisława Marusarza. Wtedy odbywają się tutaj zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.