Cisna

Cisna to wieś w województwie podkarpackim, leżąca w dolinie Solinki w Bieszczadach. Jest oddalona o 20 km od Wetliny, 22 km od Wołkowyi i 28 km od Polańczyka. Główne atrakcje uzdrowiska stanowią kolejka wąskotorowa na trasie Majdan-Przysłup i bar Siekierezada.

Cisna to popularna miejscowość turystyczna. W sezonie oblegają ją miłośnicy Bieszczadów. Stanowi ona bazę wypadową do Wetliny, Ustrzyk Górnych i w inne urokliwe rejony gór. Znajdziemy w miejscowości wiele obiektów gastronomicznych, miejsc noclegowych i sklepów z pamiątkami. Przyjemnie jest posiedzieć nad Solinką lub wybrać się krótszy lub dłuższy spacer szlakami pieszymi.

Miejscowość została założona w XVI wieku, choć źródła historyczne nie są zgodne co do roku. W połowie XVIII wieku stała się ona własnością rodziny Fredrów. Hrabia Jacek Fredro wybudował w Cisnej hutę żelaza, które nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Wieś leżała na szlaku baligrodzkim.

W miejscowości możemy zobaczyć Kamień Aleksandra Fredry. Słynny pisarz kilkukrotnie odwiedził miejscowość, a jedną z wizyt opisał w pamiętniku „Trzy po trzy. Pamiętniki z epoki napoleońskiej”. Kamień przypomina o związkach rodziny Fredrów z Bieszczadami.