Ciekawostki o Zamościu

  • Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska posiada największy na świecie zbiór ilustracji do książek. W kolekcji znajduje się około 3 tysięcy rysunków wykonanych przez najbardziej znanych ilustratorów.
  • Zamość ma też własną legendę o powstaniu idei szwedzkiego stołu. Jest ona związana z najazdem szwedzkim, podczas którego szwedzki król chciał podstępem zdobyć miasto zapraszając się do Zamoyskiego na pożegnalne śniadanie. Władyka nie chciał wpuścić wroga, ale gościnność nie pozwalała mu odmówić poczęstunku, więc kazał wynieść suto nakryte stoły za mury. Aby bardziej znieważyć króla szwedzkiego zakazał podania krzeseł. „Legendę” wymyślił Henryk Szkutnik z Muzeum Zamojskiego i odtąd przyrosła ona do historii miasta.
  • W Zamościu działa najstarsza w Polsce orkiestra – Polska Orkiestra Włościańska im. Karola Namysłowskiego. Formacja powstała w 1881 roku i zrzeszała wykształconych muzycznie chłopów. Dziś jest orkiestrą symfoniczną.
  • Zamość przez krótki czas w XIX w posiadał swoje własne monety. Były to srebrne dwuzłotówki i miedziane sześciogroszówki wybite z rozkazu generała Hauke.
  • W 1939 roku w jednym z zamojskich kościołów ukrywano niezwykle cenne dzieło Matejki „Hołd Pruski”. Obraz ukryty był pod posadzką w miedzianej rurze, dzięki czemu przetrwał wywiezienie do Niemiec.
  • Zamość ma swoja legendę o niesprawiedliwie straconej, posądzonej o czary Katarzynie, która z uciętą głową błąka się po ulicach miasta. Każdego roku na pamiątkę jej nieszczęsnej śmierci oraz rzuconej klątwy odgrywany jest spektakl, który prezentuje amatorska Grupa Teatralna Zamość agroturystyka.