Beskid Śląski – atrakcje turystyczne

Beskid Śląski to niezwykle popularne pasmo górskie leżące w zachodniej części polskich Beskidów, przy granicy z Czechami i Słowacją. Najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1257 m n.p.m.) wznoszący się w pobliżu Szczyrku oraz Barania Góra (1220 m n.p.m.) – „sąsiadka” Wisły.

Główny Szlak Beskidzki
Przez najwyższe i najciekawsze partie Beskidu Śląskiego wiedzie Główny Szlak Beskidzki – najdłuższy szlak górski w Polsce liczący ponad 500 km. Rozpoczyna się właśnie tutaj, w Ustroniu na stokach Równicy, a kończy dopiero w Bieszczadach, w miejscowości Wołosate.

Atrakcje w Beskidzie Śląskim
Beskid Śląski to obszar świetnie przygotowany dla turystów pod każdym względem, zarówno latem, jak i zimą nikt nie będzie się tu nudził. Bardzo dobrze oznakowane i malowniczo poprowadzone szlaki turystyczne, wyznaczone punkty widokowe, ambitne trasy rowerowe, parki linowe czy kąpiele w górskich rzekach i strumykach to główne letnie atrakcje.

Natomiast w sezonie zimowym czekają tu liczne wyciągi krzesełkowe, orczykowe i talerzykowe oraz fantastyczne trasy zjazdowe, a nawet biegowe. Dla dzieci w wielu miejscach przygotowano ogródki narciarskie z taśmociągami i karuzelami narciarskimi.

Na szlakach spotkamy też ciekawe zabytki architektury, nie tylko murowane świątynie i drewniane kościółki, ale również tradycyjne chaty góralskie, dwory czy pałace.

Popularna Wisła
Oczywiście za tym wszystkim podąża rozwijająca się wciąż infrastruktura w postaci noclegów, gastronomii czy wszelakich wypożyczalni sprzętu i instruktażu.

„Perłą” Beskidu Śląskiego jest Wisła. Ta miejscowość przyciąga liczne rzesze turystów. Wspaniałe atrakcje, ładna zabudowa, bliskość pięknych szczytów, przepływająca tędy królowa rzek polskich, ciche zakątki, skocznia narciarska w Malince oraz zaludniony deptak i Rynek – to wszystko może zaoferować Wisła, a przecież dodatkowego smaczku i niesamowitej popularności tej miejscowości dodaje słynny mieszkaniec tego zakątka Polski – Adam Małysz, który doczekał się tu czekoladowej rzeźby stojącej w Domu Zdrojowym. Nie dziwi więc, że centrum Wisły w sezonie letnim przypomina bardziej nadmorski kurort niż górską wioskę. Poza centrum polecam Wisłę Czarne z kaskadami Rodła, wodospadem na Wisełce, Jeziorem Czerniańskim i Zameczkiem Prezydenta RP.

Narciarski Szczyrk
Pobliski Szczyrk prym wiedzie natomiast zimą – to właśnie tutaj, na stokach Skrzycznego ulokowało się najwięcej wyciągów narciarskich w regionie i poprowadzonych jest najwięcej tras zjazdowych (ponad 60 km) na Podbeskidziu. Tutaj też działa największy ośrodek narciarski – Centralny Ośrodek Sportu z kolejką krzesełkową na Skrzyczne. Nic dziwnego, że w czasie zimy Szczyrk zamienia się w kłębowisko szusujących na stokach amatorów białego szaleństwa.

Zaciszny Beskid Śląski
Jeśli natomiast wybierasz się w góry po to, by odpocząć od zgiełku i tłumu miasta, a do tego fascynuje Cię góralska kultura i tradycja, z pewnością spodoba ci się Istebna, Jaworzynka z Trójstykiem i Koniaków czyli Beskidzka Trójwieś. Te rejony są mniej oblegane przez turystów, toteż życie toczy się wolniejszym rytmem, tutaj owce wypasają się na łąkach, babulinki heklują koronkowe arcydzieła, a liczne galerie lokalnych artystów i izby pamięci pozwalają zatrzymać się na chwilę i podumać nad życiem i wszechobecną tu sztuką i folklorem.

Okoliczne doliny i grzbiety kryją jeszcze inne ciekawe miejscowości jak Ustroń z popularną Równicą i narciarską Czantorią czy Brenna, dlatego warto odwiedzić Beskid Śląski, aby samemu się przekonać, ile radości może dać człowiekowi obcowanie z przyrodą, górami i ich mieszkańcami.

Wędrówki po beskidzkich szlakach pozwalają choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i cieszyć oko wspaniałymi panoramami, a przy tym ładować akumulatory pozytywną energią. Kto raz odwiedzi Beskid Śląski, będzie tu wracał…

murzasichle

szczawnica

nidzica

kroscienko

solina

Noclegi, Tanie noclegi

Możliwość komentowania jest wyłączona.