Jurata

Jurata to chętnie odwiedzana przez wczasowiczów miejscowość w województwie pomorskim. Jest położona pomiędzy Helem a Jastarnia na Półwyspie Helskim. Doskonale sprawdza się jako baza wypadowa nad Morze Bałtyckie.

Tutejsza baza turystyczna stoi na najwyższym poziomie. Znajdziemy tu hotele, pensjonaty i apartamenty, choć można też znaleźć nocleg o niższym standardzie i mniej wygórowanej cenie. U wylotu deptaka zlokalizowana jest plaża.

Z powstaniem miejscowości wiąże się ciekawa legenda. Ponoć bogini Jurata wbrew woli ojca zakochała się w biednym rybaku, za co ukarał ją zburzeniem jej bursztynowego pałacu, którego resztki nadal są wyrzucane przez fale.

Do największych atrakcji Juraty należy piękna plaża, płytkie kąpielisko morskie i klimatyczne molo spacerowe. Miejscowość powstała z przeznaczeniem na luksusowy kurort dla elit społecznych, dla których wybudowano ekskluzywne hotele i pensjonaty.

Niedzica

Niedzica to znana i ciesząca się rosnącym zainteresowaniem ze strony turystów miejscowość w województwie małopolskim. Jest położona w Pieninach Spiskich u podnóża Cisówki i Hombarku. Świetnie sprawdza się jako baza wypadowa w Pieniny.

Historia Niedzicy sięga XIII wieku. Z polecenia komesa spiskiego założono osada na terenie obecnej miejscowości. W jej pobliżu utworzył się szlak handlowy pomiędzy Polską i Węgrami. Postanowiono więc w celu jego ochrony wznieść zamek.

Zamek Dunajec znajduje się nad jeziorem Czorsztyńskim w miejscowości Niedzica-Zamek. Po drugiej stronie jeziora wznosi się zamek w Czorsztynie. Jest on widoczny także z zamku niedzickiego.

Turystów chcących aktywnie wypocząć zapraszamy nad jezioro Czorsztyńskie. Doskonale nadaje się ono do uprawiania sportów wodnych. Sprzęt można wypożyczyć w okolicznych wypożyczalniach.