Szklarskiej Poręby


Szklarska Poręba – miasto i gmina leżące na Śląsku , w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Prawa miejskie otrzymała 31.grudnia 1959 roku.
Położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów (Kamieńczyka i Szklarki), na wys. 440-886 m n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z dominującą nad miastem Szrenicą (1362 m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.), zaś od wschodu wzniesienia Pogórza Karkonoskiego oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej.

Wśród atrakcji Szklarskiej Poręby najwięcej jest tych związanych z naturą. Koniecznie trzeba zobaczyć  dwa wodospady. Pierwszy z nich, Szklarki, to kaskada spadająca z progu skalnego z wysokości ok. 13 m, drugi – wodospad Kamieńczyka – jest najwyższy w Karkonoszach, ma 27 m.

Noclegi Szklarska Poręba znajduję się w spokojnej dzielnicy blisko od centrum miasta ok 1,5 km ,w otoczeniu lasu , blisko szklaków turystycznych , tras rowerowych oraz przepięknym widokiem na Karkonosze. 
Idealne miejsce dla osób pragnących ciszy i odpoczynku od zgiełku miasta ,

Ze względu na swoje położenie jest idealnym miejscem wypadowym na główne trasy turystyczne, wyciągi narciarskie, trasy rowerowe i biegowe, gwarantując pełen wypoczynek i relaks w komfortowych apartamentach.

Położony jest w najpiękniejszej dzielnicy Szklarskiej Poręby w Białej Dolinie na wysokości 715m n.p.m. gdzie śnieg leży do późnej zimy oraz gdzie narodziła się Legenda Ducha Gór ok. 1000 lat temu.

Noclegi Szklarska Poręba obok wypoczynku i relaksu w komfortowych warunkach mogą Państwo liczyć również na doskonałe dania serwowane w naszej restauracji, skorzystać z szerokiej oferty Drink-Baru, a w wolnej chwili pograć w bilard. Wasze pociechy w tym czasie mogą pobawić się w ogrodzie na placu zabaw.

Niezaprzeczalnym atutem noclegów jest jego atrakcyjne położenie, a elastyczne podejście do klienta, oraz zawsze ATRAKCYJNE CENY sprawiają że obiekt jest atrakcyjny o każdej porze roku, zarówno dla gości indywidualnych jak i grup zorganizowanych.

Szklarska Poręba to  fantastyczny sposób na relaks w gorącej beczce modrzewiowej, zarówno latem jak i zimą. . Terapeutyczna zasada działania jest identyczna jak w saunie. Rozgrzewamy organizm w wodzie, a następnie gwałtownie chłodzimy pobudzając krążenie. Ma jednak tę zaletę nad sauną, że przyjemność w bani przy idealnej temperaturze 39 st. C może trwać nawet 3 godziny.

SAUNA ­ dla tych, którzy jednak myślą iż zmarzną korzystając z bani ruskiej przygotowaliśmy saunę fińską by się dobrze wygrzać zimowymi wieczorami. Do chłodzenia dla wygodnych prysznic, dla profesjonalistów wiadro z zimną wodą

SUSZARNIA DLA NARCIARZY/SPORTOWCÓW ­ podczas uprawiania sportów zimowych buty, rękawiczki, czapki wymagają suszenia.

Mazury

Mazury- kraina historyczno-etnograficzna w Polsce północno-wschodniej. Geograficznie jest częścią Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.
.
Teren jest pagórkowaty, z jeziorami, rzekami i strumieniami. Powierzchnię pokrywają lasy (około 30%)

Efektem oddziaływania lodowca w regionie występują ciągi wzgórz morenowych, liczne pagórki ozów i kemów, zagłębienia bezodpływowe, rozległe równiny stożków sandrowych.

Mazury noclegi to wiele miejsc noclegowych nad jeziorama. Z noclegów w prywatnych domkach letniskowych corocznie korzysta około miliona turystów. Przez Mazury przebiega Kanał Elbląski, który
z zespołem pięciu naziemnych pochylni stanowi osobliwość na skalę europejską.

Najwyższym szczytem Mazur jest Dylewska Góra położona jest na wysokości 312 m n.p.m.

Klimat Mazur należy do najzimniejszych w Polsce. Kształtowany jest wpływami Bałtyku, a we wschodniej części zaznacza się oddziaływanie kontynentalne.

Walory turystyczne Mazur to przede wszystkim ponad 1000 jezior, dziewicza przyroda, setki zabytków, gospodarstwa agroturystyczne, domki, pensjonaty, hotele, apartamenty, kwatery prywatne niski poziom uprzemysłowienia.

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych są Pola Grunwaldzkie, na których w 1410 r. wojska polsko – litewskie pokonały krzyżaków.
Sieć kanałów wodnych łączących liczne jeziora jest atrakcją dla żeglarzy i wodniaków.
Swoje posiadłości mają tu polskie gwiazdy popkultury
i ludzie biznesu. Mazury odwiedzane są chętnie przez turystów z Niemiec, Anglii, Czech, Rosji. Obecnie region jest mieszanką kultur: polskiej, niemieckiej, litewskiej, ukraińskiej i rosyjskiej.

Na Mazurach znajdziemy wiele atrakcji

Bazylika w Świętej Lipce
Zamki krzyżackie w: Barcianach, Giżycku, Kętrzynie, Rynie, Węgorzewie, Działdowie oraz ruiny Zamku krzyżackiego w Ełku
Nakomiadach, Drogoszach.
Kanały mazurskie
Kanał Elbląski
Kanał Mazurski drogą wodną krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem.
Kwatera Hitlera „Wilczy Szaniec”
Twierdza Boyen w Giżycku
Mosty w Stańczykach – dwa majestatyczne mosty,
Katedra św. Wojciecha w Ełku
Ełcka Kolej Wąskotorowa
Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ełku
Rezerwat Żubrów – Wolisko,

Wśród cyklicznych imprez kulturalnych na Mazurach na uwagę zasługują:

Międzynarodowy Piknik Country w Mrągowie
Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka w Iławie
Festiwal Muzyki Rockowej w Przystanek Olecko
Festiwal Muzyki Rockowej w Węgorzewie
Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej Szanty w Giżycku
Mrągowski Festiwal Kultury Kresowej.

Inne ciekawe miejsca to: most obrotowy w Giżycku, Piękna Góra w Gołdapii, pole bitwy w Grunwaldzie, kwatera OKH w Mamerkach, Bunkier typu B w Martianach, wioska żeglarska w Mikołajkach, wyciąg narciarski w Mrągowie, Muzeum Ziemi Mazurskiej
w Owczarni, kwatera Himmlera koło Pozezdrza, piramida w Rapie, klasztor Starowierców
i cerkiew w Wojnowie.

Do największych jezior należą:

Śniardwy (pow. 113,8 km2) -największe jezioro w Polsce,
Jeziorak – najdłuższe jezioro w Polsce (27 km).

Wiele jezior jest połączonych kanałami żeglownymi (kanały mazurskie, Kanał Elbląski).
Popularny wśród żeglarzy jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich
o długości 88 km. Zespół Wielkich jezior mazurskich – to kraina o powierzchni 1700 km2, których pojemność obejmuje ¼ zasobu ogółuwód polskich jezior.

Mazurskie cmentarze ewangelickie.
Przydrożne aleje drzew.
Pałace oraz dwory z założeniami parkowo – ogrodowymi.
Obiekty dawnych linii kolejowych.

Charakterystyczne dla regionu są też pozostałości wczesnośredniowiecznych (XI-XII w.) posągów nagrobnych, bądź przedstawień bóstw pruskich plemion tzw. Baby pruskie.

Na uwagę zasługują:

Pałac w Sztynorcie XVII-wieczny pałac rodziny Lehndorff.
Do końca XIX w. znajdowała się tam stadnina koni krwi arabskiej.
Zespół pałacowo-parkowy w Sorkwitach położony nad jeziorem Lampackim.
Dwór w Brzeźnicy – Majątek ziemski zbudowany około 1820.
Pałac w Kałkach – Dwór klasycystyczny z przełomu XVIII i XIX w. Dobrze zachowany układ typowego założenia o regularnym planie.
Pałac w Sorkwitach.

Jednym z najciekawszych wydarzeń odbywających się cyklicznie na Pojezierzu Mazurskim jest Rajd Polski. Co roku przybywają na niego najlepsi kierowcy z Polski jak
i Europy, rywalizując na niebywale pięknych i szybkich szutrowych odcinkach.